Warsztaty z twórczego pisania były pełne ciekawych spotkań!
Ewa Marszałek z pasją wprowadzała młodzież w świat reguł i zasad dobrego pisania. Młodzież je doskonale interpretuje i chętnie o nich dyskutuje. Wolontariuszki wspierające projekt formalnie i merytorycznie, bardzo chętnie dzieliły się swoimi przemyśleniami dotyczącymi własnego doświadczenia z pisaniem, zachęcając młodzież nie tylko do tworzenia nowych światów, ale także do przelewania własnych emocji i przeżyć na papier, podkreślając terapeutyczną rolę pisania. Uczestnicy mieli okazję poznać kilka sposobów konstruowania bohatera literackiego. Swoją wiedzę mogli wykorzystać w praktyce. Liczymy, że warsztaty rozwijające umiejętności kreatywnego pisania w Mediatece będą zaledwie początkiem wspaniałego projektu, który zaowocuje ciekawym młodzieżowym kryminałem (albo fantastyką, albo inną formą literacką).
- To był zaszczyt, przyjemność i przywilej pracować z tak utalentowanymi młodymi ludźmi. Podczas warsztatów pisarskich młodzież otrzymała wędkę i natychmiast ją wykorzystała, by złowić wieloryba. Uczestnicy zajęć poznali kilka sposobów tworzenia profilu postaci literackiej. Dzięki niestandardowym pomysłom i otwartości na dialog, udało im się stworzyć bohaterkę o niezwykłym potencjale, która już u progu łamie podstawowe konwencje. Młodym pisarkom i młodemu pisarzowi życzę, aby wspólne warsztaty były zaledwie początkiem ich pięknej drogi pisarskiej – relacjonuje Ewa Marszałek, autorka książek dla dzieci, instruktorka warsztatów pisarskich w projekcie. Młodzież brała udział w warsztatach radiowych, które poprowadziła Agnieszka Pietrzak w Radio Spin. Ale zanim młodzież zaprezentowała się na antenie musiała stworzyć historię. Powstały piękne opowieści, których bohaterami były postaci z kart Dixit. W historiach musiały znaleźć się odpowiedzi na pytania dotyczące bohatera:
Gdzie się znajduje?
Co robi w przestrzeni z karty?
Skąd się tam wziął?
Jakie są jego emocje?
Jakie ma marzenia?
W teksty Młodych Pisarzy zostały wplecione słowa wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Nic dwa razy oraz nieznany wyraz odnaleziony przez młodzież w słowniku języka polskiego.
Wakacje się zaczęły a młodzież i tak przybyła na ostatnie spotkanie naszego projektu! Czy pisanie książek może być fajne? Czy może być przygodą? Czy znajduje odbiorców? Czy komuś chce się pisać i czy ma to sens w czasie, gdy sztuczna inteligencja, która zrobi to dla nas, albo za nas, jest dostępna dla każdego?
Młodzi pisarze ze Straszyna chcą pisać i chcą móc się tym pochwalić. Chcemy umożliwiać organizowanie takich warsztatów, w których młodzież poznaje tajniki warsztatu pisarskiego. Jak stworzyć bohatera? Kiedy bohater zaciekawia czytelnika? Jak inni to robią, że tworzą barwne postacie? Po co nam słownik języka polskiego? Dlaczego warto szukać inspiracji? Na te i wiele, wiele innych pytań odpowiedzieliśmy sobie w czasie spotkań w Mediatece. Zwłaszcza podczas spotkań z Ewą Marszałek, która wie wiele na ten temat. Młodzież miała również możliwość zapoznać się z formami publicznej prezentacji własnej twórczości: warsztaty radiowe poprowadzone przez Agnieszkę Pietrzak w Radio Spin oraz warsztaty nt. publikowania opowiadań na blogu, prowadzone przez Justynę Wilmę, to niezły początek dla młodych twórców. Uczestnicy warsztatów uczyli się również projektować okładki swoich książek i tu również wykazali się dużą kreatywnością. Kurs kreatywnego pisania zakończyliśmy w ciepły, czerwcowy dzień. Pasje zostały jeszcze bardziej rozbudzone a Zosia podsumowała, że spotkania były świetne i ma nadzieję, że za rok będą znowu. A my z kolei mamy nadzieję, że uda się zorganizować je szybciej.
Inicjatorki Kasia Kifner i Agnieszka Adamczyk- Kos, organizatorki Agnieszka Pietrzak i Wioletta Toruńczak i instruktorki Ewa Marszałek, Agnieszka Pietrzak i Justyna Wilma bardzo dziękują uczestnikom za udział i życzą powodzenia w dalszej pisarskiej karierze. Warto czytać! Warto pisać! Warto się inspirować innymi twórcami. Np. poznając Panią Szymborską!
Projekt został dofinansowany przez Fundację Orlen w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego a jego inicjatorkami były panie ze Straszyna - Katarzyna Kifner oraz Agnieszka Adamczyk- Kos. OKSIBP był partnerem projektu.